דף הבית >

סיכונים בצניחה חופשית טנדם- סטטיסטיקה לגבי נפגעים

סיכונים בצניחה חופשית טנדם- סטטיסטיקה לגבי נפגעים

כללי בעולם

על פי מאמר שפורסם באתר איגוד הצניחה הבריטי -  BPA - British Parachute Association:

מנתונים שנאספו מדיווחים על נפגעים בצניחות טנדם בעולם עד שנת 2013 עולה כי, בצניחת טנדם חבלות ופציעות מתרחשות אחת לכ- 1,000 צניחות. פציעה יכולה להתבטא החל בחתך, חבלה, שריטות, נקעים, ועד חבלות פנימיות ושברים מרובים. רק כאשר צונח מדווח על פציעה היא נספרת. רוב הפציעות שמתרחשות הן פציעות קטנות או שברים פשוטים. שברים מרובים וחבלות פנימיות נחשבים לנדירים.

על פי הנתונים, בממוצע, באחת מתוך כ- 595,000 צניחות טנדם מדווח מקרה מוות. נתון שיעור הפציעות יציב משנה לשנה, לעומת שיעור מקרי מוות אשר פחות יציב ומשתנה משנה לשנה בגלל המספר הנמוך יחסית של המקרים.

סוגי ומספר הפציעות תלויים במין הצונח/ת, גיל, משקל ובמצב הבריאותי. בצניחת טנדם, אצל נשים מספר הפציעות גבוה פי 2-2.5 לעומת גברים. ישנה עלייה בשיעור הפציעות ככל שיש עליה בגיל ובמשקל הצונח/ת, וככל שהצונח/ת בעל/ת כושר גופני נמוך יותר.


סטטיסטיקת פציעות בפרדייב (עד סוף שנת 2016)

החל משנת 2000 בוצעו בפרדייב מעל  100,000  צניחות טנדם. במהלך התקופה לא התרחשו תאונות אשר גרמו למוות, אך תקריות שונות הסתיימו בפציעות של הצונחים.

סיכום הפציעות:

  • כ 15 מקרים של שברים - שלד/גפיים/שן (1 ל- 6,600 צניחות)
  • כ 10 מקרים של פריקות מפרקים - כתף/ברך/לסת (1 ל- 10,000 צניחות)
  • כ 10 מקרים של חתכים ופצעים - גוף/גפיים/פנים (1 ל- 10,000 צניחות)

במקרים רבים צונחים דיווחו על שפשופים, שריטות ומכות יבשות. במקרים רבים הצונח לא חש בטוב לאחר הצניחה בגלל סחרחורות ובחילות, תחושת העשויות להיות מלוות בהקאות ואף באובדן הכרה.