צניחה חופשית בבטאון חיל האוויר - אוגוסט 2012

הידיעה על הצניחה המתקרבת משחררת פרפרים בבטן.
אני מנסה להתכונן נפשית לנפילה, אבל יודעת ששום דבר לא יהיה דומה להרגשה שבין המטוס לקרקע כשחוף הבונים היפה נראה מנוגד לגמרי למה שמתרחש מעליו: אנשים נופלים מהשמיים.

בעלייה למטוס אני מחליטה שזהו, מספיק לפחד. חייבים לחוות את הצניחה כך, כמו שהיא, ללא רגשות קודמים.

האור הופך לירוק במטוס ותוך שניות המטוס מתרוקן מאנשים שנזרקו אל הלא הנודע.
איך הם כולם קפצו בלי עכבות? אני לא יכולה להתחרט עכשיו. אנחנו מתיישבים על מפתן דלת המטוס, וינון סופר באוזני. "אחת, שתיים, שלוש".

צניחה חופשית במרכז | צניחה חופשית | פרדייב

הנפילה זורקת את הלב הרגיש ממילא שלי עמוק לתוך הגרון. הרוח חובטת בכל הגוף, בבטן, בפנים, בידיים ולא מפסיקה.
לחץ משתחרר באמצעות צרחה ענקית אל האוויר ואני צוללת לתוך תמונת נוף שכבר ראיתי בתצלום, אלא שהפעם תחושת הזמן מתערפלת, הפחד מתמוסס ואני מנסה לשלוט בגוף.

יד ימינה, אצבעות מסמלות  וי. עד שאני מצליחה, כבר מגיעה הטפיחה על הכתף שמסמלת שהמצנח תיכף יפתח. המצנח מושך אותנו למעלה בחוזקה, אבל האנדרנלין בגוף משכיח כל תחושה. עכשיו על רקע הנוף היפהפה, אפשר לעכל את ההזיה הזאת.

"זו חוויה שאנשים מאחלים לעצמם להרגיש כחלום, זה משהו שמעניין אנשים. חלק מהם מגיעים גם כדי לציין התגברות על פחד ולהשליך בצורה סמלית על תחומים אחרים בחיים", מסביר ינון רז, מדריך צניחה חופשית ותיק במועדון הצניחה "פרדייב" בחוף הבונים. וכשהופכים את הצניחה לספורט, יש עוד אתגרים חוץ מההתגברות על הפרפרים המשתוללים בבטן.
"יש פה אתגרים פיזיים ומנטליים גדולים מאד, כי אתה ממש נאבק ברוח. במהירות של 200 קמ"ש גם דברים פשוטים כמו לתת יד  הופכים קשים. זה מדהים שאדם נופל בעצם בלי כנפיים יכול להזיז את עצמו ולהיות בשליטה באוויר", מתאר ינון את החוויה.

"מגרשי" הצניחה החופשית הסטנדרטיים נמצאים בגובה של 11,000 רגל מעל פני הקרקע, שם מבצעים הצונחים מבנים מורכבים, התהפכויות ותרגילים, מה שמחייב אותם בנוסף לגמישות ולשליטה בחיכוך עם הרוח גם ליכולות של תקשורת ושיתוף פעולה כקבוצה.

על אף שהנפילה החופשית היא החלק הייחודי של ספורט הצניחה החופשית, הרי שגם לאחר פתיחת המצנח לא תמה העבודה. "אתה לא נוחת עד שאתה לא נוחת. השליטה במצנח היא ידע לא פחות חשוב לצנחן. לכן צניחה חופשית הוא ספורט דו- שלבי, יש לו ממש שני חלקים. נפילה חופשית והטסת המצנח. מעין דואתלון".

צניחה חופשית במרכז | צניחה חופשית | פרדייב