ברק רום, כתב גלובס, קיבל צניחה חופשית במתנה לכבוד יום הולדת 30, מתוך עיתון גלובס 15.9.11

בעוד רוב כותבי המגזין הזה, מצויים בעיצומו של משבר גיל הארבעים, חגגתי לי, בצניעות אופיינית, יום הולדת 30. מבט בחבריי הקשישים הספיק לי כדי להבין: מוטב שאעלה למקום גבוה ואקפוץ... כלומר, ממטוס. 


מועדון צניחה חופשית פרדייב, בואכה מושב הבונים, קיים למעלה מ-10 שנים ונחשב לאחד המקומות הוותיקים עבור צניחה חופשית בישראל. את הדקות הראשונות השקעתי בלחתום על מספר לא קטן של מסמכים שמטרתם העיקרי הוא להגיד שלא משנה מה קורה לך במהלך צניחה חופשית- לפרדייב אין שום אחריות על כך. כמו כן בשיחה הראשונה בטלפון אתה צריך להיות בעל משקל נורמלי, גובה נורמלי ובעיקרון די בריא. אחרי שלב הטופסולוגיה, עוברים ללבישת הרתמה, זאת שתקשור אותך למדריך צניחה חופשית ותדאג לכך שלא תיפול נפילה חופשית עד הקרקע (או שתיפול ביחד איתו, אבל מוטב שלא לחשוב על זה).
אחרי זה מגיע שלב ההמתנה, מדובר בזמן שגורם לך לחשוב: אם אני באמת מסוגל פשוט לקפוץ ממטוס? אני מודה שהמראה של הח'ברה מהדבוקה הקודמת, חוזרים בחתיכה אחת, די הרגיע אותי, אם כי לא לגמרי.

ואז פתאום השם שלך נקרא בכריזה ואתה מגיע לשלב האימון הקטן שבו מסבירים לך איך אתה צריך בדיוק להיות  כשזורקים אותך מהמטוס (מסתבר שרק להיות מבוהל זה לא מספיק). בעיקרון אתה צריך לא לזוז הרבה ולהיות ממש צמוד למדריך צניחה חופשית שלך. ואז עלינו למטוס. זה הרגע הראשון שבו אתה באמת אומר לעצמך שמכאן אין דרך חזרה. מה שנקרא "נגעת-נסעת, שברת-שילמת" או במקרה הזה "עלית-צנחת". המטוס מטייל לו למעלה עד לגובה של 12,000 רגל, ארבעה קילומוטר למניין שאנו מונים. קצת לפני מדריך צניחה חופשית מסביר לך מתי בדיוק אנחנו הולכים לשחרר את המצנח, מצמיד אותו עוד קצת אליך בעזרת הרתמה (זו כשלעצמה חוויה קצת מוזרה, אלא אם כן אתם מאלה- ולא שיש בכך משהו רע!), והנה מספר 12,000 מופיע על מד הגובה בשעון המדריך צניחה חופשית. 15 שניות אחרי זה שני אנשים שהיו לפני במטוס פשוט נעלמים להם לתוך השמיים, הם כבר לא ישובו לעולם... כלומר- לפחות לא למטוס הזה... זה הרגע שאתה מתחיל באמת לפחד. מעין אינסטינקט קדמוני שנמצא בגוף שלך מתחיל לגרום למוח שלך להתבלבל. מבחינת הגוף, בצורה הכי בסיסית שלו, אתה פשוט הולך לקפוץ ממטוס, ולגוף אין את ההבנה שיש דבר כזה שנקרא מצנח. בשבילו אתה הולך לעשות מעשה מאד מטומטם שעלול לסיים את חייך. זה הרגע שבו הלב שלך מתחיל לדפוק ממש חזק, האדרנלין מתפרץ לכל עבר- ורק הגוף קופא, רוצה להישאר במטוס.

צניחה חופשית מחיר | צניחה חופשית | פרדייב

מזל שישנו את המדריך צניחה חופשית שפשוט דוחף אותך לדלת המטוס, ולאט, לאט מוציא אותך החוצה עד לשלב שבו אתה יושב באוויר, כשהסיבה היחידה שאתה עדיין לא מתעופף היא שהמדריך עצמו עדיין יושב בתוך המטוס. השלב הכמעט לפני האחרון מגיע, כל שנותר הוא להצמיד את הראש לכתף המדריך, לכופף אחורה את רגליך ולהתפלל לקב"ה שהמצנח הזה גם יפתח ו..בום- אתה מתנתק. אין יותר דרך חזרה. נפילה חופשית של כמעט דקה שלמה. פשוט עף כמו ציפור, רק מפוחד יותר. פתאום המדריך מפריד לך את הידיים וצלם שקפץ איתך מנסה לעודד אותך לחייך ולעשות שלום (קצת כמו ברק וערפאת בקמפ-דיוויד, רק באוויר). זו תחושה מטורפת ומדהימה שבאמת אין כמותה. רק מי שעשה צניחה חופשית יכול להבין את התחושה הזאת שבה אתה פשוט נופל ונופל, אלא שבניגוד לחלום, אתה לא מתעורר...

צניחה חופשית מחיר | צניחה חופשית | פרדייב


אחרי הנפילה החופשית מגיע הרגע שבו המצנח נפתח. בערך ב-4000 רגל זה קורה ואז יש לך את התחושה הזאת שאתה פשוט יושב באוויר באמצע השמיים. שקט מוחלט ורוח נעימה מחליקה על הגוף שלך. זה גם הרגע שבו אתה יכול לדבר עם המדריך צניחה חופשית מפני שקודם לא היה שום סיכוי שהוא יוכל לשמוע אותך. אז מנהלים שיחת חולין באוויר. בין לבין הוא נותן לך לנווט את המצנח, מה שיכול להיות גם מאד מפחיד כשאתה עושה סיבוב חד מדי. דיברנו על חוף הבונים המדהים שהיה מתחתינו. חתיכת חוף שמזכירה (לפחות מלמעלה) את תיאלנד על חופי הטורקיז שלה.

צניחה חופשית מחיר | צניחה חופשית | פרדייב

לאט לאט הקרקע מתקרבת ואתה נדרש להרים את ברכיך כמה שיותר גבוה כדי לאפשר למדריך צניחה חופשית להוריד אותך לקרקע בבטחה. אתה נוחת ולא מאמין מה עברת כרגע. חוויה מטורפת וכל כך ייחודית, עד שכל מה שאתה רוצה לעשות אחריה זה פשוט לקפוץ שוב ושוב. הקרקע פתאום נראית כל כך קלה וטיפשית. לאלה המעוניינים יש במועדון צניחה חופשית פרדייב גם צניחה חופשית מגוב של 16,000 רגל, צניחה חופשית הגבוהה בארץ, מה שאומר שאתה נופל חופשי כפול זמן וגם מהירות (חפשו את הנוסחא הפיסיקלית שתסביר לכם את זה).


את יום ההולדת הזה אני כבר לא אשכח, בזכות זה שעשיתי צניחה חופשית. ואם אני רשאי לאחל לעצמי משהו לעוד עשר שנים, הוא שגם בגיל 40 אני עדיין אהיה בכושר שיאפשר לי לקפוץ ממטוסים. או אולי, בהתחשב בגילי הצעיר- זה יהיה כבר מתוך חללית?

 

מחיר עבור צניחה חופשית מתחיל ב-1100 ש"ח ומושפע מסוג צניחה חופשית שתבחר לעשות (טנדם חופשי, סילון, וידאו-סטילס, קורס וכו') והוא נועד לחובבים מגיל 12-65. מועדון צניחה חופשית פרדייב בחוף הבונים פתוח לקהל בין הימים ג'-ש' מהשעה 09:00 ועד לרדת החשיכה.